identyfikacja wizualna

Artykuł dot. tematyki:
Projekt logo, logotypu firmy, tworzenie logotypów firmowych, projekty logo, logotyp firmy...Co powinno wyróżniać dobre logo firmy, logotyp firmy?

Projektowanie logotypu firmy to prawdziwe wyzwanie. Dobry logotyp lub logo powinien sprawiać, że firma stanie się wyróżnialna i zyska na popularności. Logo powinno być znakiem graficznym, który w odpowiedni sposób przybliży działalność danego przedsiębiorstwa. Projektowanie logo firmy tym różni się od projektowania logotypu, że może zawierać więcej elementów abstrakcyjnych. Logotyp firmy przemawia słowem i obrazem, logo jedynie obrazem. Każda z tych form musi jednak być oryginalna, ciekawa, przyciągająca uwagę klienta. Dlatego trzeba dobrze przemyśleć jak logo lub logotyp powinien wyglądać.

Projektowanie logotypu firmy – znaczenie nazwy

Nazwa firmy powinna być znana i widoczna w przestrzeni reklamowej. Szansę na rozpowszechnienie nazwy daje logotyp firmy zamieszczony na materiałach promocyjnych nawet seonowych takich jak kalendarze (opis kalendarzy stojaczków na stronie). Jest to stylizowany napis, który zawiera nazwę firmy (może też dotyczyć wszelkiego rodzaju marek – przedsięwzięć, miejsc, produktów itp.). Sposób, w jaki jest skonstruowany sprawia, że dana nazwa jest kojarzona nieodzownie z konkretną marką. Przykładem może być największy na świecie koncern produkujący napoje gazowane, z

charakterystycznym projektem logo firmy, pisanym kursywą

, albo znana na całym świecie wytwórnia filmowa produkująca filmy dla dzieci i młodzieży – w tym przypadku nazwa firmy i logotyp firmy pochodzą od nazwiska założyciela wytwórni.

Projektowanie logotypu firmy powinno być

oparte na kilku podstawowych założeniach. Po pierwsze logotyp powinien być czytelny. W uzasadnionych przypadkach nie musi być czytelny, ale wtedy zaciera się różnica między logo i logotypem. Poza tym musi mieć odpowiednio dobraną kolorystykę, krój liter, ewentualne dodatki graficzne. Inny będzie logotyp zakładu pogrzebowego, a inny producenta zabawek.
W przypadku logotypu nazwa firmy ma także znaczenie. Dobrze, jeżeli jest ona w jakiś sposób wyeksponowana, a krój liter nie sprawia trudności w odczytaniu słowa. Projektowanie logotypu firmy powinno polegać na podporządkowaniu kroju, koloru i grafiki nazwie firmy. Jednym z najlepszych przykładów są dwie, znane na całym świecie restauracje, serwujące fast food. Logotypy obydwu są całkowicie czytelne a zarazem bardzo swoiste i charakterystyczne, dzięki czemu klienci łatwo je rozpoznają.Jak powinno wyglądać projektowanie logo firmy?

Logo firmy jest najczęściej znakiem graficznym identyfikowanym z daną firmą. Projektowanie logo firmy (zobacz jak wygląda logo na kalendarzu biurkowym) wymaga dużej wyobraźni plastycznej i umiejętności łączenia abstrakcji z konkretem.

Projekt logo jest przecież

przede wszystkim praktycznym sposobem na wypromowanie marki. Jest też jednak przekazem obrazowym, który musi być zrozumiały dla każdego, ale i oryginalny. Dobrze, żeby logo w sposób obrazowy nawiązywało do nazwy firmy – jak to jest np. w przypadku znanej marki, która w nazwie i znaku graficznym posiada rybi szkielet.

Projektowanie logo firmy powinno się

powierzyć plastykom lub specjalistycznej agencji reklamowej. Zdarza się jednak, że zupełny amator wymyśli świetne logo. Nie trzeba lekceważyć i tych pomysłów.

Rozpoczynając projekt trzeba przyjąć pewne wytyczne. Przede wszystkim zapoznać się z charakterem marki, jaką projekt logo, logotypu firmy ma promować. Z reguły projektem zajmuje się specjalista, ale dobrze, żeby zaczerpnął rady laika – osoby niezwiązanej z projektem. Po przygotowaniu wstępnego projektu, trzeba dokonać jego prezentacji. Jeżeli ten etap przejdzie pomyślnie można przekazać logo oraz prawa do niego zleceniodawcy.

Jak widać projektowanie logo firmy nie jest procesem skomplikowanym. Jeżeli jednak okaże się, że pierwszy projekt nie został zaakceptowany nanoszenie poprawek może trochę potrwać. Warto o tym pamiętać i o ile to możliwe zaczynać projektowanie jak najwcześniej.

--> Zoabcz ciekawe informacje o kalendarzu biurkowym typu pad, planer


PROJEKTOWANIE LOGO FIRMY Dobre projekty logo to podstawa wizerunku firmy. Skuteczne projektowanie logotypu, logo to proces, na który składa się wiele pojedynczych zabiegów, które końcowo mają dać ponadczasowe logo firmy.


powrÓt do listy ARTYKUŁÓW
› identyfikacja wizualna firm

praca praca praca praca praca praca praca praca praca praca praca pracaidentyfikacja wizualna, tworzenie logo
identyfikacja wizualna

Zawodowiec w tworzeniu projektów logo studia reklamy Whiteart ma sporo do powiedzenia na te zagadnienie, poczytaj na ich stronie firmowej. Warto pamiętać, że celowo projektowane logo daje klientom poczucie fachowości i rzetelności. Ponadto sprawia, że kontrahent i jej marka stają się znane i nabierają powagi. Skuteczny i genialny projekt logo marki potrafi zapaść wyjątkowo szybko w pamięci innych osób.